Żurawiniec - Prawdziwa Zielona Szkoła!


Dla klas 1-3 Szkoły Podstawowej, pobyt 3-dniowy
(możliwość pobytów 2-dniowych lub dłuższych niż 3 dni)

Zapewniamy ciekawe zajęcia przez cały czas pobytu, pełne wyżywienie oraz napoje. Możliwość jednoczesnego przyjazdu 2-3 klas.
Zielona Szkoła w Żurawińcu to wiele atrakcji : wizyta w wyremontowanym ze środków unijnych Folwarku w Mniszkach z wystawą ginących zawodów, programy rekreacyjne na czas pobytu, lepienie w glinie i inne warsztaty, spotkanie z przyrodnikiem, który opowie wiele wesołych historii o faunie Puszczy Noteckiej, przejażdżki bryczką, wizyta w Pasiece Pszczelarskiej, ognisko i dyskoteka. Dodatkowo możliwość zwiedzania Wilczego Parku w Stobnicy czy Stada w Sierakowie,zajęcia nowoczesnej kręgielni.

Dla klas 1-3 Szkoły Podstawowej przygotowaliśmy 4 programy. Zajęcia są o różnej tematyce - przyrodniczej, ekologicznej, indiańskiej, rycerskiej i w różnej cenie.
Najważniejsze jest jednak to, że bez względu na to, który wariant Państwo wybiorą, uczestnicy spędzą trzy tak samo wspaniałe, wesołe dni!
Dziękujemy wszystkim współpracującym przy realizacji programu- prawdziwym pasjonatom kochającym to, co robią!Zapraszamy! Prosimy o kontakt w sprawie wolnych terminów i szczegółowego programu:

Tel. 603 180 303 i mail: zurawiniec@zurawiniec.plPROGRAM DYDAKTYCZNY
Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach to ośrodek założony w wyremontowanych dawnych budynkach folwarcznych, w którym można zapoznać się z warsztatami ginących zawodów: kowalstwa, garncarstwa, wikliniarstwa, aktywnie zapoznać się z warsztatem szewskim, dowiedzieć się, co robił bednarz, obejrzeć wystawę sprzętu gospodarstwa domowego i urządzeń do przeróbki mleka,  urządzeń i sprzętu do prania, maglowania i prasowania, wystawę maszyn rolniczych, odtworzono wnętrze dawnej klasy szkolnej, czy wnętrze składu kolonialnego, Dodatkową atrakcją dla młodszych i starszych jest warsztat wikliniarski (dodatkowo płatny).

Od kwiatka do miodu- zwiedzanie Pasieki Pszczelej
Pasieka, którą będziemy zwiedzać leży w malowniczej Puszczy Noteckiej. Liczy łącznie ponad 400 uli typu wielkopolskiego. W Pasiece poznamy historię bartnictwa i pszczelarstwa , dowiemy się o organizacji życia pszczół, ich biologii i zwyczajach, jakie produkty prócz miodu dają nam pszczoły oraz dlaczego los pszczół i ludzi jest tak od siebie zależny. Dla chętnych możliwość zakupu różnorodnych gatunków miodu.

Niezwykłe opowieści o zwykłych mieszkańcach Puszczy Noteckiej
Puszcza Notecka na mapie to zielona plama, otoczona dwoma niebieskimi wstęgami rzek- Warty i Noteci. Jest to największy obszar leśny w Polsce i Europie. Świat ptaków, ssaków, gadów i płazów uczestnicy poznają podczas fascynującego spotkania z przyrodnikiem.
Tu nie ma miejsca na nudę,a jest dużo śmiechu, wiadomości same zapadają w pamięć!

Zajęcia plastyczne w glinie
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawostek o tym materiale ceramicznym.
Następnie własnoręcznie wykonają pamiątkę (rzeźbę lub figurkę) wg prawideł sztuki ceramicznej.

Puszcza nie jest pusta- zajęcia w terenie.
Popularne obecnie "questy"- "zagadkowe wyprawy" - to forma zajęć w terenie podczas której uczestnicy zdobywają ciekawe informacje przyrodnicze,historycznedotyczące dziedzictwa odwiedzanego miejsca, zgodnie z zasadą : "powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem".
Uczestnicy wraz z wychowawcą/ opiekunami wyposażeni w ulotkę z opisem trasy wyruszają w okolicę, rozwiązują zagadki i wykonują zadania, trafiając na skrzynię skarbów z pamiątkową pieczątką!

Cały blok programowy jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy z zakresu przyrody, ekologii, rzemiosła oraz elementów etnografii i kultury regionu.

Ten program można uzupełnić również o dodatkowe warsztaty:
Wystarczy tak niewiele, by stworzyć coś ładnego i niepowtarzalnego. Jeśli macie chęci, zadbamy o resztę!PROGRAM REKREACYJNY DLA ZIELONYCH SZKÓŁ:

Program rekreacyjny gwarantuje aktywny wypoczynek i integrację.
Dzieci i młodzież nie mają często okazji, aby poznawać się w codziennych, nie tylko szkolnych
sytuacjach, przebywać ze sobą, poznawać swoje zainteresowania, upodobania, budować i wzmacniać przyjaźnie. Program który proponujemy, umożliwi pracę nad budowaniem pozytywnych relacji w zespole klasowym, kontaktu z przyrodą i odpoczynku od pędzącej cywilizacji. Dla Państwa - pedagogów- będzie to możliwość obserwacji relacji między uczniami w innym otoczeniu niż klasowe. A dla wszystkich świetna zabawa!

Poniżej przedstawiamy krótkie opisy programów, czas realizacji w zależności od wariantu 3-4 godz. Szczegółowe opisy prześlemy w ofercie Zielonej Szkoły.

PROGRAM 1: "TERE-FERE !"

TERE- FERE! To wesoły program z podchodami o charakterze integracyjno - zadaniowym, który przysporzy wszystkim wiele śmiechu i zabawy! Zabawy poprowadzi lubiany przez wszystkich Gospodarz Kierdziołek :-)! Drużyny wykonują zadania i zbierają punkty rywalizując w 6 konkurencjach np. wyścigi koników, wąwóz pełen jadowitych żmij, mega -narty i inne. Impreza przy dźwiękach śmiesznych piosenek i wyliczanek, które towarzyszą zabawie.
Oprócz rywalizacji w konkurencjach uczestnicy wyruszą na "zagadkową wyprawę" trasą questu "Puszcza nie jest pusta". Spędzisz miło czas wędrując leśnymi manowcami i duktami, rozwiązując zagadki, wykonując zadania których tematyką jest Puszcza Notecka wraz z jej mieszkańcami. Nagrodą jest odnalezienie skrzyni skarbów, a w niej pamiątkowej pieczęci i słodkiej nagrody. Jest to pełna emocji odkryć zabawa! Ponadto po ogłoszeniu wyników wszystkim uczestnikom wręczamy pamiątkowe plakietki-medale i dyplomy!


PROGRAM 2: "SZNEKA Z GLANCEM"

Czyli zajęcia podczas których dowiemy się jak rozpoznać bratnią Pyrę wśród obcej wiary!
Podczas zajęć dowiemy się w co ubierają się Wielkopolanie, poznamy charakterystyczne elementy i wybrane słownictwo gwary wielkopolskiej,zrobimy tytkę z niespodzianką, zabawimy się w tłumaczy z polskiego na nasze i odwrotnie i upieczemy tytułową sznekę, a w czasie, gdy będzie się wypiekać, uczestnicy będą rywalizować w 4 wesołych konkurencjach!
A na koniec dnia coś wyjątkowego. Występ i wspólna zabawa z młodymi muzykami z kapeli dudziarskiej- melodie i przyśpiewki w gwarze wielkopolskiej!
Tradycje regionu- naszą dumą!


PROGRAM 3: "BEZ-BŁĘDNY RYCERZ"

Wyruszymy w dawne czasy i dowiemy się, jak wyglądał dzień średniowiecznego rycerza, który wiadomości nie odczytywał ze smartfonu, lecz od posłańców, na miejsca walki przemieszczał się bez GPS, a damy bynajmniej nie zaopatrywały się w sklepach odzieżowych w swoje piękne stroje i ozdoby ;-). O tym jak wyglądał rycerski rynsztunek i stroje Panien dowiecie się na pełnym emocji spotkaniu z rycerzem i średniowieczną damą, którzy również zaprezentują pokazową walkę na miecze. Uczestnicy popróbują swoich sił w treningu walki(na worki z sianem:-) i strzelaniu z łuku do tarczy, a podczas aktywnej zabawy rywalizują ze sobą w takich konkurencjach jak np. "Do broni", "Bieg wesołego woja, strzelanie z łuku i naukę walki bronią białą.

PROGRAM 4:"INDIAŃSKIE PLEMIONA I WÓDZ WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA"

Gra terenowa podczas której uczestnicy zbudują indiańską "wioskę" oraz wyruszą na "wędrówkę z przygodami" i rozpalą indiańskie ognisko, przy którym odbędzie się wspólna biesiada. Wszyscy uczestnicy otrzymają indiańskie opaski na głowy, chętnym wymalujemy twarze, zostaną podzieleni na plemiona. W "wiosce" rozlegać się będzie indiańska muzyka a plemiona wyruszą na "wędrówkę" pełną przygód, gdzie czekać ich będą zadana rekreacyjno - sportowe do zaliczenia na czas i punkty. Na przygotowanych stanowiskach (w tym most linowy) Indianie przy pomocy animatorów wykonują przygotowane zadania (np. równoważnia Szoszonów, próba odwagi, wyścigi bizonów, pajęcza sieć), a kulminacyjnym punktem jest przejście z asekuracją przez most linowy umocowany między drzewami. Najlepsze drużyny zostaną nagrodzone a pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy "Wojownika ". Program prowadzi instruktor rekreacji pracujących na atestowanym sprzęcie z uprawnieniami ratownika medycznego. Uczestnicy otrzymają dostęp do zdjęć z imprezy.

Ponadto do każdego programu (w cenie):

- Przejażdżka bryczką po Puszczy Noteckiej - piaszczyste śródleśne drogi i strzeliste sosny
- Ognisko z pieczeniem kiełbasek
- Dyskoteka:-)


Mamy ogrodzony teren z boiskami do piłki nożnej, siatkówki plażowej, badminton, ping-pong, piłkarzyki :-)

Prosimy o informację, jeśli w trakcie pobytu chcieliby Państwo przeprowadzić lekcje - udostępniamy materiały (filmy przyrodnicze, płyty z odgłosami ptaków i zwierząt, skrypty do przeprowadzenia zajęć).W drodze powrotnej- opcjonalnie możliwość zwiedzania Stada w Sierakowie lub gry w nowoczesnej kręgielni.PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH ZIELONYCH SZKÓŁ - TRZY DNI
(DOPUSZCZAMY EW. ZMIANĘ KOLEJNOŚCI ZAJĘĆ):

DZIEŃ PIERWSZYDZIEŃ DRUGIDZIEŃ TRZECI

08.30 - wyjazd ze szkoły

10.00 do ok. 13.30 - wizyta w Ośrodku Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej

ok. 14.00 -przyjazd do Żurawińca, obiad, zakwaterowanie, zapoznanie się z obiektem,

po obiedzie przejażdżki bryczką po okolicy, korzystanie z boisk i innej infrastruktury obiektu

18.30 - kolacja

19.00 - Kto w puszczę się zapuszcza - spotkanie z przyrodnikiem (program 2,3)

20.00 - dyskoteka (dla chętnych grup)

09.00 - śniadanie

Zajęcia ceramiczne "Zwierzyniec", podział na grupy (ok. 1-1,5 godz. w zal. od grupy)

Możliwość korzystania z infrastruktury obiektu

Możliwość skorzystania z dodatkowych warsztatów i zajęć* lub samodzielnego przejścia> trasą do "Bobrowego okrajka"

ok.13.30 - obiad

od ok.14.30 - program integracyjny wg wybranego wariantu - 1,2,3,4.

ok.18/18.30 - kolacja, ew. dokończenie programów i ogłoszenie wyników

ok.19.00 - Kto w puszczę się zapuszcza - spotkanie z przyrodnikiem (program 1,4) lub zabawa z kapelą dudziarską (program 2), lubpokaz kowalski (program 3)

20/20.30 - ognisko z kiełbaskami

*prosimy wyposażyć uczestników w odzież przeciwdeszczową i dobre buty, ew. kalosze. W przypadku bardzo złych warunków atmosferycznych część zajęć może odbywać się w sali rekreacyjnej
09.00 - śniadanie

po śniadaniu porządki, zdanie obiektu , przejście na salę z bagażamidla programu IV - dodatkowe zajęcia na krótkiej trasie Questu

Możliwość korzystania z infrastruktury obiektu, oraz skorzystania z dodatkowych warsztatów i zajęć (od 5 zł /os.) lub samodzielnego przejścia trasą do "Bobrowego okrajka"

przed godz. 13.00 - obiad

po obiedzie- wyjazd z Żurawińca

przejazd do Pasieki Pszczelej w Radgoszczy, zajęcia "Od kwiatka do miodu",

ok.15.00 - wyjazd do domu
(lub opcjonalnie- przejazd przez Sieraków i postój - zwiedzanie Stada Ogierów*

lub gra w nowoczesnej kręgielni*

ok.15.30 - wyjazd d domu

*- zajęcia za dod. opłatą


CAŁKOWITE CENY POBYTU 3-DNIOWEGO Z PROGRAMEM WG OPISU DLA GRUP OD OK. 35 UCZNIÓW (UCZESTNICTWO OPIEKUNÓW NIEODPŁATNE):
PROGRAM 1
"TERE-FERE !"
220 zł
PROGRAM 2
"SZNEKA Z GLANCEM"
240 zł
PROGRAM 3
"BEZ-BŁĘDNY RYCERZ"
240 zł
PROGRAM 4
"INDIAŃSKIE PLEMIONA I WÓDZ WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA"
260 zł

W przypadku mniejszych grup (poniżej 35 uczestników) prosimy o kontakt w celu kalkulacji ceny pobytu.
Możliwość jednoczesnego przyjazdu 2-3 klas.

ZAPRASZAMY! PROSIMY O KONTAKT W SPRAWIE WOLNYCH TERMINÓW I REZERWACJI:


tel. kom. 603 180 303,
tel. kom. 694 497 544
e-mail: zurawiniec@zurawiniec.pl
www.zurawiniec.pl
www.facebook.pl-zurawiniec

______________________________________________________________________


Kontakt:
"Żurawiniec"
Kompleks Agroturystyczny Zwierzyniec 9A 9B
64-400 Międzychód

  mail:zurawiniec@zurawiniec.pl
  tel.kom: 0694 497 544
  lub 0603 180 303