Żurawiniec - Prawdziwa zielona Szkoła!
KLASY 4-6 i starsze

Zapewniamy ciekawe zajęcia przez cały czas pobytu, pełne wyżywienie oraz napoje. Możliwość jednoczesnego przyjazdu 2-3 klas.
Zielona Szkoła w Żurawińcu to wiele atrakcji : wizyta w wyremontowanym ze środków unijnych Folwarku w Mniszkach z wystawą ginących zawodów, programy rekreacyjne na czas pobytu, lepienie w glinie, spotkanie z przyrodnikiem, który opowie wiele wesołych historii o faunie Puszczy Noteckiej, przejażdżki bryczką, wizyta w Pasiece Pszczelarskiej, ognisko i dyskoteka. Również proponujemy możliwość zwiedzania Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, Wilczego Parku w Stobnicy czy Stada w Sierakowie.

W tym roku przygotowaliśmy aż 5 programów dla klas 1-3 SP i 3 programy dla klas 4-6 SP. Zajęcia są o różnej tematyce - przyrodniczej, ekologicznej, indiańskiej, rycerskiej i w różnej cenie.
  Najważniejsze jest jednak to, że bez względu na to, który wariant Państwo wybiorą, uczestnicy spędzą trzy tak samo wspaniałe, wesołe dni!
Dziękujemy wszystkim współpracującym przy realizacji programu- prawdziwym pasjonatom kochającym to, co robią!

Zapraszamy! Prosimy o kontakt w sprawie wolnych terminów i szczegółowego programu:Tel. 603 180 303 i mail: zurawiniec@zurawiniec.pl

PROGRAM DYDAKTYCZNY DLA "ZIELONYCH SZKÓŁ" :
Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach to ośrodek założony w wyremontowanych dawnych budynkach folwarcznych, w którym można zapoznać się z warsztatami ginących zawodów: kowalstwa, garncarstwa, wikliniarstwa, zapoznać się z warsztatem szewskim, dowiedzieć się, co robił bednarz, obejrzeć wystawę sprzętu gospodarstwa domowego i urządzeń do przeróbki mleka,  urządzeń i sprzętu do prania, maglowania i prasowania, wystawę maszyn rolniczych, odtworzono wnętrze dawnej klasy szkolnej, wnętrze składu kolonialnego, a także dioramę poświęconą rezerwatowi przyrody Dolina Kamionki. Dużą atrakcją dla młodszych i starszych jest warsztat wikliniarski, po którym uczestnicy zabiorą do domu własnoręcznie wykonane pamiątki.
Warto podkreślić, że Centrum powstało jako efekt projektu realizowanego ze środków finansowych Unii Europejskiej.

Stacja Doświadczalna w Stobnicy powstała w 1974 roku w celu hodowli, restytucji i reintrodukcji rzadkich i ginących gatunków zwierząt. Położona jest w Puszczy Noteckiej na terenie nadleśnictwa Oborniki nad malowniczym strumieniem Kończak. Stacja w Stobnicy znana jest w kraju i za granicą głównie z możliwości bezpośredniej obserwacji wilków w prowadzonej tam hodowli tego gatunku. Celem hodowli wilków w Stobnicy jest propagowanie w społeczeństwie idei ochrony tego zagrożonego wyginięciem, wpisanego do "Polskiej czerwonej księgi zwierząt" drapieżnika, a docelowo utworzenie w Stobnicy pierwszego w Polsce i całej środkowej Europie "Wilczego Parku", w którym będzie możliwość oglądania i filmowania wilków w warunkach zbliżonych do naturalnych. Stobnica jest swoistym "centrum obalania mitów" o tym zwierzęciu.
W Stobnicy prowadzona jest od wielu lat hodowla głuszca i cietrzewia ptaków, które wyginęły już całkowicie w Wielkopolsce w stanie dzikim. Nad strumieniem Kończak prowadzi się hodowlę konika polskiego w typie tarpana leśnego w celu reintrodukcji tego konia w stanie zupełnie dzikim w lasach Wielkopolski. Stacja Doświadczalna w Stobnicy jest ważnym ogniwem łączącym teorię ochrony przyrody z praktyką, stanowiąc jedną z wizytówek Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego ( MRU ) sąbezcennym zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej XX w. w Polsce i jednym z najciekawszych w Europie, stanowią najatrakcyjniejszy obiekt krajoznawczy Ziemi Międzyrzeckiej. Wielkie zainteresowanie budzi historia budowy, architektura jego obiektów obronnych oraz stan dzisiejszy i przyszłość tej fortyfikacji. Prace fortyfikacyjne na wschodniej granicy rozpoczęto w roku 1932. ostateczna wersja powstała na przełomie lat 1937/38. Do wybuchu wojny Niemcy na całej ok. stukilometrowej linii MRU zdążyli wybudować 106 bunkrów, w tym 21 połączono wspólną siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów i głębokości do 40 metrów co stanowiło zaledwie 30% pierwotnego planu. W okresie wojennym MRU wykorzystywany był jako podziemne fabryki. Firma Daimler - Benz produkowała tam części do silników samolotowych. Obecnie MRU stanowi największą atrakcję Ziemi Lubuskiej odwiedzaną przez turystów z całego świata. Oprócz tego w podziemiach mieści się największy w Europie rezerwat nietoperzy. Co roku w podziemiach zimuje około 30 000 nietoperzy należących do 13 gatunków.

Cały blok programowy jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy z zakresu przyrody, historii, rzemiosła oraz elementów etnografii i kultury regionu.

PROGRAM REKREACYJNY:
Program rekreacyjny gwarantuje aktywny wypoczynek i integrację. Uczniowie nie mają często okazji, aby poznawać się w codziennych, nie tylko szkolnych sytuacjach, przebywać ze sobą, poznawać swoje zainteresowania, upodobania, budować i wzmacniać przyjaźnie. Program który proponujemy, umożliwi pracę nad budowaniem pozytywnych relacji w zespole klasowym, kontaktu z przyrodą i odpoczynku od pędzącej cywilizacji. Dla Państwa - pedagogów- będzie to możliwość obserwacji relacji między uczniami w innym otoczeniu niż klasowe. A dla wszystkich świetna zabawa! Programy prowadzą pasjonaci z sercem do przygody!

Warianty zabaw są tak przygotowane, aby w razie niepogody częściowo mogły być przeprowadzone w Sali rekreacyjnej i na zadaszonym tarasie.

PROGRAM 1: "ZŁOTY POCIĄG"
Lato 2015- wszystkich poszukiwaczy skarbów rozpala informacja o odnalezieniu tajemniczego "Złotego Pociągu".
Czy Puszcza Notecka również kryje jakieś tajemnice? Czy gdzieś ukryte są skarby? Grupa poszukiwaczy sprawdzi tę teorię. Na pierwszym etapie przejdzie specjalistyczne szkolenie sprawnościowe. Na profesjonalnej ścieżce, pod opieką instruktorów uczestnicy pokonają przeszkody: mury, równoważnie, przedostaną się podziemnym tunelem, sprawdzą się w wspinaczce na ściance. Dodatkowo przejdą szkolenie młodego kadeta: musztrę, zakładanie masek i strzelanie do celu. Następnego dnia uczestnicy wyposażeni w mapkę, wykrywacz metalu, saperkę, lornetkę, kompas wyruszą w Puszczę w poszukiwaniu informacji naprowadzających na ślad skarbu, a ukrytych w skrzynkach na geościeżce. Jednak najbardziej przydatna będzie tu własna głowa, aby rozwiązać zadania, znajdować dzięki nim kolejne wskazówki i ukryty skarb!

Czy będzie nim skrzynia ze "Złotego Pociągu"? To się okaże! Na pewno pociąg do przygody i przyrody :-).

W programie również odkrywanie kolejnej tajemnicy - zwiedzanie podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU).

PROGRAM 2: "SZNEKA Z GLANCEM"
Czyli zajęcia podczas których dowiemy się jak rozpoznać bratnią Pyrę wśród obcej wiary!
Podczas zajęć dowiemy się w co ubierają się Wielkopolanie, poznamy charakterystyczne elementy i wybrane słownictwo gwary wielkopolskiej,zrobimy tytkę z niespodzianką, zabawimy się w tłumaczy z polskiego na nasze i odwrotnie i upieczemy tytułową sznekę, a w czasie, gdy będzie się wypiekać, uczestnicy będą rywalizować w 4 wesołych konkurencjach!
A na koniec dnia coś wyjątkowego. Występ i wspólna zabawa z młodymi muzykami z kapeli dudziarskiej- melodie i przyśpiewki w gwarze wielkopolskiej!
Tradycje regionu- naszą dumą!


W programie również zwiedzanie zabytkowego Stada Ogierów w Sierakowie- najstarszego na ziemiach polskich i możliwość podziwiania pięknych koni.

PROGRAM 3: "BEZ-BŁĘDNY RYCERZ"
Wyruszymy w dawne czasy
i dowiemy się, jak wyglądał dzień średniowiecznego rycerza, który wiadomości nie odczytywał ze smartfonu, lecz od posłańców, na miejsca walki przemieszczał się bez GPS, a damy bynajmniej nie zaopatrywały się w swoje piękne stroje i ozdoby ;).
O tym jak wyglądał rycerski rynsztunek i stroje Panien dowiecie się na pełnym emocji spotkaniu z rycerzem i średniowieczną damą, którzy również zaprezentują pokazową walkę na miecze. Uczestnicy popróbują swoich sił w treningu walki (na worki z sianem:-)) i strzelaniu z łuku do tarczy, a podczas aktywnej zabawy rywalizują ze sobą w takich konkurencjach jak np. "Do broni", "Bieg wesołego woja", strzelanie z łuku i naukę walki bronią białą.

JEST RÓWNIEŻ MOŻLIWOŚĆ PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ RÓWNIEŻ WG. propozycji DLA KLAS 1-3.

PONADTO DO KAŻDEGO PROGRAMU (W CENIE):

  • Przejażdżka bryczką po Puszczy Noteckiej- piaszczyste śródleśne drogi i strzeliste sosny
  • Ognisko z pieczeniem kiełbasek
  • Dyskoteka :-)
  • Kto w Puszczę się zapuszcza - spotkanie z przyrodnikiem

PROGRAM ZAJĘĆ W RAMACH ZIELONYCH SZKÓŁ - TRZY DNI
(DOPUSZCZAMY EW. ZMIANĘ KOLEJNOŚCI I GODZIN ZAJĘĆ):

DZIEŃ PIERWSZYDZIEŃ DRUGIDZIEŃ TRZECI
8.30 - wyjazd ze szkoły

10.00 do ok.13.30 - zajęcia na strzelnicy i torze sportowym (program 1) lub wizyta w Ośrodku Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej* (program 2,3 )

ok. 14.00 -przyjazd do Żurawińca, obiad, zakwaterowanie, zapoznanie się z obiektem,

po obiedzie przejażdżki bryczką po okolicy, korzystanie z boisk i innej infrastruktury obiektu

18.30 - kolacja

19.00 - Kto w puszczę się zapuszcza - spotkanie z przyrodnikiem (program 2,3)

ok.20.00 - dyskoteka
09.00 - śniadanie

Możliwość korzystania z infrastruktury obiektu.

Zajęcia ceramiczne "Zwierzyniec", podział na grupy (ok. 1-1,5 godz. w zal. od grupy)

Możliwość samodzielnego przejścia trasą do "Bobrowego okrajka" oraz skorzystania z dodatkowych warsztatów i zajęć*

ok.13.00 - obiad

Od ok.14.30
Program integracyjny wg wybranego wariantu-1,2,3

ok.18.30 - kolacja, ew. dokończenie programów i ogłoszenie wyników

ok.19.00 - Kto w puszczę się zapuszcza - spotkanie z przyrodnikiem (program 1) lub zabawa z kapelą dudziarską (program 2), lub pokaz kowalski (program 3)

Ok.20.00 - ognisko z kiełbaskami
09.00 - śniadanie

po śniadaniu porządki, zdanie obiektu, przejście na salę z bagażami

możliwość korzystania z infrastruktury obiektu, oraz skorzystania z dodatkowych warsztatów i zajęć* lub samodzielnego przejścia trasą do "Bobrowego okrajka"

przed godz. 13.00 - obiad

po obiedzie- wyjazd z Żurawińca (autokar prosimy zamówić na godz. 12.30),

przejazd przez Sieraków i postój - zwiedzanie Stada Ogierów (program 2)

lub Zamku Opalińskich z multimedialną wystawą (program 3)
- ok. 15.30 - wyjazd z Sierakowa

lub (program 1) wydanie dodatkowego suchego prowiantu (woda, wafelek, jabłko) przejazd do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (ok. 50km-, zwiedzanie w godz. 14.30 - do ok. 16.00


CAŁKOWITE CENY POBYTU 3-DNIOWEGO Z PROGRAMEM WG OPISU DLA GRUP OD OK. 35 UCZNIÓW (UCZESTNICTWO 1 OPIEKUNA/ 10-12 OS. NIEODPŁATNE):
PROGRAM 1
"ZŁOTY POCIĄG"

250 zł
PROGRAM 2
"SZNEKA Z GLANCEM"

245 zł
PROGRAM 3
"BEZ-BŁĘDNY RYCERZ"

245 zł

W przypadku mniejszych grup (poniżej 35 uczestników) prosimy o kontakt w celu kalkulacji ceny pobytu. Możliwość jednoczesnego przyjazdu 2- 3 klas.

ZAPRASZAMY! PROSIMY O KONTAKT W SPRAWIE WOLNYCH TERMINÓW I REZERWACJI:


tel. kom. 603 180 303,
tel. kom. 694 497 544
e-mail: zurawiniec@zurawiniec.pl
www.zurawiniec.pl
www.facebook.pl-zurawiniec

______________________________________________________________________Kontakt:
"Żurawiniec"
Kompleks Agroturystyczny Zwierzyniec 9A 9B
64-400 Międzychód

  mail:zurawiniec@zurawiniec.pl
  tel.kom: 0694 497 544
  lub 0603 180 303