ATRAKCJE TU I TAM

Żurawiniec

W bliższej i dalszej okolicy Żurawińca

czeka wiele miejsc- ciekawych, pięknych, znanych i nieodkrytych, wyjątkowych i przebojowych. Mogą Państwo sprawdzić, gdzie jeszcze Was nie było ?. Pomoże w tym opis tych miejsc, polecamy również przewodnik przygotowany przez Stowarzyszenie Puszcza Notecka- do pobrania tutaj.

 

Puszcza Notecka

Tuż za płotem Żurawińca można zagłębić się w jeden z największych w Polsce lasów i sprawdzić prawdziwość przysłowia „Im dalej w las, tym więcej drzew”. Morze zielonych wierzchołków drzew – taki niepowtarzalny widok jest z dostrzegalni dostępnej dla śmiałków którzy staną na metalowym, ażurowym tarasie po pokonaniu wysokości równej prawie 11 piętrom. Późnym latem zobaczyć można przepiękne wrzosowiska, np. położone na 25 ha Wrzosowe Wydmy, jesienią Puszcza zaprasza do „Królestwa Podgrzybka”.
Wycieczkę łatwiej będzie zaplanować z aplikacją- mobilnym informatorem i przewodnikiem po lasach Puszczy Noteckiej link.

Żurawiniec

ZWIERZYNIEC

To nazwa przysiółka, w którym znajduje się Żurawiniec. Wielkopolska od wieków była krainą otwartą dla ludzi z różnych stron Europy, a Zwierzyniec, jak i część okolicznych wsi, założyli w 1751r. osadnicy olęderscy. Nazwa została nadana przez dawnych mieszkańców, a leśnych zwierząt do dziś jest w Puszczy sporo!

JEZIORA

Pomiędzy pagórkami i wzniesieniami wydm, które porasta Puszcza Notecka, znaleźć można liczne jeziora. Nad Jeziorem Piaskowym jest mała piaszczysta plaża i 2 pomosty. Szeken Wielki to urokliwe śródleśne jezioro, gdzie z ławeczki na pomoście można obserwować piękne zachody słońca. Z Żurawińca można dojść w ok. 20 min.Na obydwa jeziora, jak i inne w okolicy, można wykupić pozwolenia wędkarskie.

bawoły

Na nieodległych łąkach prowadzona jest pierwsza w Polsce hodowla bawołów wodnych- rasy, dzięki której w Azji możliwa jest uprawa ryżu.

Radusz- zaginiona wieś puszczańska

Była to największa wieś wnętrza Puszczy, liczyła w końcu XIX w. 90 domów i 600 mieszkańców. Co się z nią stało i o historii Radusza dowiedzieć się można zwiedzając wystawę w Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Międzychód.

Rowerowe PMI

Rowerowe wyprawy? Tak, właśnie tutaj znajdziecie ciekawe szlaki rowerowe link. Polecamy leśną wyprawę „Śladami Radusza”. Szlaki rowerowe przechodzące przez Krainę 100 jezior i Gminę Sieraków znalazły się na 8 miejscu najciekawszych tras rowerowych w Polsce według magazynu National Geographic w 2018r.

Bobrowy Zakątek

Wytyczona w pobliżu dawnej leśniczówki Mokrzec ścieżka przyrodnicza o długości ok. 5 km. w kształcie pętli, daje możliwość poznania różnorodnych siedlisk. Wizyta to przyjemna propozycja edukacji przyrodniczej, A przede wszystkim bardzo urokliwe miejsce!

Folwark w Mniszkach

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej – Folwark Mniszki zaprasza na romantyczną wyprawę w przeszłość –na wystawie „ginących zawodów” można poznać (lub przypomnieć sobie) na czym polegała praca rzemieślników . Centrum organizuje też wspaniałe imprezy regionalne, jak np. słynne już Wielkie Smażenie Powideł w Mniszkach! link

Zatom-Dwa Brzegi

Niewątpliwą i unikatową atrakcją jest przeprawa promowa przez Wartę pomiędzy dwoma leżącymi na brzegach Warty wioskami – Zatomiem Starym i Zatomiem Nowym. Przeprawa jest czynna pon-pt 6.30-12.30, 15.00-17.00, sob-nd 8.30-12.00.

Sierakowski Park Krajobrazowy

Obejmuje teren Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego zwanego Krainą 100 Jezior. Niskie zaludnienie przyczyniło się do zachowania wielu miejsc w małym stopniu skażonych działalnością człowieka. Znajdują się tu 4 rezerwaty przyrody – „Czaple Wyspy” „Cegliniec” „Mszar nad jeziorem Mnich” i „Buki nad jeziorem Lutomskim”.

Międzychód

Warto zajrzeć do Międzychodu. Jest to ładne, zadbane miasteczko z zachowanym wrzecionowatym układem urbanistycznym i zabytkowymi domami i wąskimi uliczkami – „gaskami” prowadzącymi do promenady nad jeziorem, fontanną obrazującą rybaka i gruszę, na której suszone były sieci – herb Międzychodu i poznać historię osiołka z pomnika przy Rynku.
Dumą mieszkańców Międzychodu jest Laufpompa wieńcząca siarkowe źródło artezyjskie, dzięki któremu Międzychód w czasach przedwojennych zaczął rozwijać się jako uzdrowisko.
Wodniaków płynących Wielką Pętlą Wielkopolski link przywita przystań na rzece Warcie- Stary Port Międzychód.
W głębokiej, przepastniej piwnicy kamienicy przy Rynku jest Pizzeria Moto Moto link miejsce wyjątkowe dzięki wystrojowi nawiązującemu do drugiej pasji właścicieli- motoryzacji.

Sieraków

W Sierakowie warto zwiedzić Muzeum Zamek Opalińskich link utworzone w czerwonym budynku przypominającym w swym kształcie fort- pozostałość zamku sierakowskiego, Na miejscu folwarku zamkowego wznoszą się zabudowania Państwowego Stada Ogierów link. Stado organizuje m.in. „TARPANIADĘ” – imprezę koników polskich.
Pobernardyński kościół zdaniem znawców należy do najcenniejszych w kraju zabytków XVII-wiecznej sztuki. Urzeka nie tylko swoją architekturą i imponującym wnętrzem, ale i niezwykle barwną historią.
Nad jez. Jaroszewskim znajduje się przystań żeglarska i wypożyczalnia sprzętu wodnego, Wakepark Sieraków z wyciągiem do wakeboardu o dł. toru 250m – oraz wodny tor przeszkód dla dzieci i dorosłych o powierzchni 450 m2 link.
W Sierakowie można też pograć w kręgle- do wyboru jest kręgielnia lub bowling.
A na „słodkie” wpaść do Kawiarni Napoleon lub Cukruś 🙂 .

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Niezapomnianych wrażeń dostarczy wyprawa do odległego ok.70 km Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego link – jednego z największych na świecie podziemnego systemu fortyfikacji, porównywanym do słynnej linii Maginota. Prócz ludzi, próbujących odkryć jego tajemnice, innymi ssakami które opanowały rejon MRU są nietoperze, a MRU to największe europejskie zimowisko tych ssaków oraz unikalny w skali światowej rezerwat.

Zarówno w Puszczy Noteckiej, jak i w okolicach Międzychodu i Sierakowa znaleźć można wiele pięknych zakątków i odkrywać coraz to nowe miejsca!

Lubię otwarty teren, niebo nad głowami...

natura

Przyroda

wspomnienia

Wspomnienia

razem

Razem

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.